Regulamin obowiązuje w Kącie czy też nie?

Podstawowe forum dla dowolnego tematu.

Moderator: Moderatorzy

Regulamin obowiązuje w Kącie czy też nie?

Postprzez Amazon » 04 paź 2010, 16:03

Do pewnego momentu myślałam jeszcze, że regulamin w Kącie obowiązuje, ale z czasem przekonałam się, że obowiązuje on tylko co poniektórych uczniów. Ostatnimi, zresztą niedawnymi czasy wyleciał Pirat za to, że przyszedł do hostelu pod wpływem alkoholu. Dziś przyszły do szkoły dwie osoby pod wpływem alkoholu i zostały. Wyleciały tylko w hostelu. Tłumaczenie, że oni są w klasie maturalnej wg mnie nie jest żadnym argumentem. Może wszyscy tegoroczni maturzyści wypiją po kielonku i przyjdą na lekcje...
Amazon

Re: Regulamin obowiązuje w Kącie czy też nie?

Postprzez Pilot » 04 paź 2010, 18:32

I tu zaczyna się problem, ponieważ §52 Statutu w punkcie 3 brzmi:
Za udowodnione przebywanie na terenie Ośrodka pod wpływem środków zmieniających świadomość i za udowodnione ich posiadanie wychowanek może zostać usunięty z Ośrodka; (...)

Gdzie podpunkty 1 i 2 precyzują co nazywamy przebywaniem na terenie ośrodka i jak rozumieć bycie pod wpływem. Natomiast tylko podpunkt 3 punktu 3 we wspomnianym paragrafie mówi bezwzględnie o wyrzuceniu:
3. Za udowodnione rozprowadzanie rzeczonych środków wychowanek zostaje z ośrodka usunięty.

Co prawda w paragrafie §52 Statutu znajdują się jeszcze inne punkty z których jeden 5 brzmi:
5. Od decyzji o usunięciu z Ośrodka przysługuje wychowankowi prawo wniesienia - w ciągu dwóch tygodni - odwołania do Kuratora Oświaty.

Ten punk jednak nie odnosi się do sytuacji gdy uczeń nie jest relegowany ze szkoły.
Warto jednak zwrócić uwagę na zapisy w paragrafie §18 Statutu w punkcie 9 oraz 10, które brzmią:
9. Rada pedagogiczna działa plenarnie oraz przez wybierane ze swojego grona zespoły.
10. Wychowankowie, rodzice oraz wszyscy członkowie rady mają prawo odwołać się od decyzji zespołu do plenum rady.

I tu zarówno istnieje możliwość odwołania od decyzji jak nie. Szkopuł tkwi w niefortunnym sformułowaniu "zespół". ponieważ niby można się odwołać od decyzji rady ale tylko wtedy gdy decyzja (np. o relegowaniu lub nie) zostanie podjęta przez zespół a nie przez całą radę!!!!!!! Znaczy czy coś do poprawienia jest w statucie?

Podsumowując: jakkolwiek to wszystko wygląda na tle sprawy Pirata, rada miała prawo tak zadecydować. Inną rzeczą są tego stanu dalsze konsekwencje.
Natomiast wspomniany powyżej punkt 10 paragrafu §18 daje możliwość odwołania się od decyzji rady (nie wyrażenia na nią zgody) ale w obecnej sytuacji rada podjęła decyzję a nie zespół, więc niby nie ma mowy o odwołaniu się od jej decyzji (sic!).

Warto też spojrzeć pod ten adres: VIII. SPOŁECZNOŚĆ OŚRODKA - SEJMIK.

Dla mnie jest bardzo ważne by usłyszeć głosy tych, którzy nie zgadzają się z dzisiejszą decyzją rady. Ważne choćby ze względu na dobro tych wszystkich sytuacji i biorących w nich udział osób, z którymi potencjalnie przyjdzie nam zmierzyć się gdzieś w przyszłym czasie.
Wtyczka do "KĄTakt".
Pilot
Site Admin

Postprzez eraschi » 04 paź 2010, 19:04

Dokładnie. Ta sytuacja stworzyła przynajmniej w moim odczuciu dwie grupy w szkole: maturzystów, którzy w takim razie mogą łamać regulamin bo i tak może im się upiec i resztę szkoły, która ma się do niego stosować. W ten sposób wpasowaliśmy się w stwierdzenie, że w szkole są równi i równiejsi a chyba nie o to chodzi prawda? Osobiście nie mam nic do tych osób ale... Właśnie ale rada powinna traktować ostatnie klasy jak resztę uczniów. Takie jest moje odczucie mimo, że jestem w tej "faworyzowanej" grupie.
eraschi

Postprzez Mirka » 04 paź 2010, 21:49

Dokładnie.
Mi osobiście już od jakiegoś czasu nie podobały się wydarzenia zaczynające mieć miejsce w naszej szkole. Dlatego też odbył się czwartkowy sejmik. Było mówione na nim o kulturze, agresji, używkach... niestety dyskusja rozpętała się tylko(prawie) wokół tematu dotyczącego różnorodnych poglądów i ich wyrażania. Nikt nie chciał dyskutować o używkach, bo... była by to dyskusja na temat większości zebranych.

Jeżeli chodzi o dzisiejszą sytuację:
Nie mamy prawa tak naprawdę porównywać jej z sytuacją wymienionego wyżej Pirata. Należy pamiętać, o czym dobitnie przypomniało mi kilku wychowawców, wtrącając się w moją dyskusję(spokojną rozmowę) z Dagny, iż Pirat dobrowolnie odebrał papiery. Tak to wygląda z tej oficjalnej strony. Z drugiej strony zaś, trzeba pamiętać o tym, iż alkomat był uszkodzony, więc Pirat miał do wyboru: zabrać papiery i odejść z godnością, lub musieć dmuchać w policyjny alkomacik i czekać na radę nadzwyczajną. Szczerze mówiąc podziwiam go za to, że sam odszedł bez zbędnych "ceregieli".
Kolejną różnicą jest to, że on przyszedł po piwie do hostelu, oni zaś byli po prostu wczorajsi.

Nie oznacza to jednak, że można zgodzić się z tym co się ostatnio dzieje i pozwalać na to. W regulaminie nie ma rozróżnienia na kaca, czy upojenie - po prostu pod wpływem. Szczerze, nie mam nic do Dagny(choć niektórzy mogą sądzić inaczej), a Mikołaja bardzo lubię. Byłoby mi przykro gdyby odeszli.

Chodzi o niesprawiedliwe traktowanie i używanie głupich argumentów potwierdzających decyzję. Można było to uargumentować inaczej, np biorąc pod uwagę okoliczności łagodzące. Bo co to za różnica, w której są klasie, czy jak bardzo są sumienni, grunt, że regulamin powinien być przestrzegany, a konsekwencje, nakładane za łamanie go, powinny być takie same, niezależne od osoby, która popełniła owe wykroczenie.

Ja jednak uważam, że większy problem stanowią inne używki. Alkomaty są i się ich używa. A tak szczerze: co jest gorsze, narkotyki czy alkohol? .... I o to właśnie chodzi... Wyciąganie konsekwencji w Kącie i stosowanie się do regulaminu(nawet, o zgrozo!) znajomość zasad ostatnimi czasy mają wiele do życzenia.
"Po prostu od urodzenia jestem chory na lenia!"
Mirka

Postprzez Pilot » 05 paź 2010, 10:46

Mirka napisał(a):Chodzi o niesprawiedliwe traktowanie i używanie głupich argumentów potwierdzających decyzję. Można było to uargumentować inaczej, np biorąc pod uwagę okoliczności łagodzące. Bo co to za różnica, w której są klasie, czy jak bardzo są sumienni, grunt, że regulamin powinien być przestrzegany, a konsekwencje, nakładane za łamanie go, powinny być takie same, niezależne od osoby, która popełniła owe wykroczenie.

Co do powyższego. Sam mam mieszane uczucia czy gimnazjaliści powinni być tak samo postrzegani jak licealiści. Przy czym nie rozróżniam w kategoriach lepszy/gorszy tylko starszy/młodszy. Z mojego punktu widzenia jest ogromna różnica między postrzeganiem swego zachowania przez gimnazjalistę a licealistę, a za tym przecież idą wyciągane wnioski.

Nie mniej zdaję sobie sprawę, że z Twojej pozycji jesteście wszyscy razem w tym samym miejscu jako równoprawna społeczność. Tak jak ja chcę być prawnie stawiany na tym samym poziomie co Lina tak samo Wy chcecie być równi wobec siebie względem norm u nas obowiązujących.
Nie wiem, który punkt widzenia jest lepszy. Równi czy jednak nie?
Mirka napisał(a):Ja jednak uważam, że większy problem stanowią inne używki. Alkomaty są i się ich używa. A tak szczerze: co jest gorsze, narkotyki czy alkohol? .... I o to właśnie chodzi... Wyciąganie konsekwencji w Kącie i stosowanie się do regulaminu(nawet, o zgrozo!) znajomość zasad ostatnimi czasy mają wiele do życzenia.

Jeśli faktycznie nie mamy możliwości sprawdzenia czy ktoś jest pod wpływem innych środków niż alkohol (alkomat) to dajemy wyraźny sygnał dla tych co chcą odlecieć, że trzeba przejść na inne "mniej tradycyjne" używki. Pytanie: czego nie wykrywa badanie moczu?

Natomiast jeśli chodzi o pytanie co jest gorsze alkohol czy narkotyki to sprawa jest prosta. Z medycznego punktu widzenia (skutki zażywania) alkohol jest zaliczany do grupy narkotyków twardych uzależniających fizycznie i psychicznie, którego przedawkowanie grozi śmiercią. Zazwyczaj po pierwszym winie się rzyga. To jest reakcja organizmu na truciznę tyle, że osadzoną w tradycji.

Narkotyki - bardzo szerokie pojęcie. Przy zestawieniu alkohol-narkotyki są takie, które podobnie szkodzą jak alkohol i takie, których fizycznie nie jesteśmy w stanie przedawkować. To znaczy, że istnieją narkotyki (np. marihuana bez dodatków), po zażyciu których nie można zejść. To nie znaczy, że w pewnych okolicznościach (konkretny człowiek, częstość zażywania) marihuana nie szkodzi - może prowadzić do psychoz, są też inne konsekwencje palenia.
Wtyczka do "KĄTakt".
Pilot
Site Admin

Postprzez Mirka » 05 paź 2010, 14:12

Pilot napisał(a):Co do powyższego. Sam mam mieszane uczucia czy gimnazjaliści powinni być tak samo postrzegani jak licealiści. Przy czym nie rozróżniam w kategoriach lepszy/gorszy tylko starszy/młodszy. Z mojego punktu widzenia jest ogromna różnica między postrzeganiem swego zachowania przez gimnazjalistę a licealistę, a za tym przecież idą wyciągane wnioski.

Jak dla mnie masz trochę racji. Trzeba jednak pamiętać, że w gimnazjum znajdują się również osoby starsze niż licealiści(osoby w pierwszych klasach). Według mnie chodzi raczej o różnicę wieku. Ale które z nas powinno być traktowane bardziej "ulgowo"? Od razu na myśl nasuwa nam się, że młodszy nie ma prawa spożywać więc konsekwencje powinny być surowsze... Ale z drugiej strony: To my-starsi dajemy im przykład... My jesteśmy(a przynajmniej powinniśmy być) bardzie dojrzali, wiec to nasze zachowanie jest o wiele bardziej nierozsądne.
Mirka

Postprzez eraschi » 05 paź 2010, 18:57

Wydaje mi się, że jednak to czy jestem gimnazjalistą czy licealistą jest bez znaczenia. Każdy powinien być równy wobec zasad panujących w szkole. Owszem starsi powinni świecić przykładem jednak wiadomo, że nie zawsze jest tak. Kwestia przykładu jest najmniej istotna w tej chwili.
eraschi

Postprzez Mirka » 05 paź 2010, 21:53

Jak najbardziej się z Tobą zgadam, iż kwestia wieku jest, w tej chwili, sprawą drugorzędną.
Mirka

Postprzez pilnyuczen » 05 paź 2010, 22:21

sprawa jest badzmy szczerzy nie do dyskusji to jest decyzja rady i kto jak glosowal i co nim kierowalo jakie argumenty wiedza tylko oni. jak ktos wspomnial wczesniej wasz kolega pirat czy jak mu tam kurwa idzie sam zabral papiery to w czym problem? mogl poczekac na rade i jakby go wyjebali to najwyzej dopiero wtedy mogli byscie sie sapac. a do osoby zakladajacej temat. jestem za jebnijcie wszyscy i spierdalajcie solidarnie razem heja
pilnyuczen

Powrót do FORUM